Podpníky pre marhule

Pomaly sa odstupuje od klasických marhuľových podpníkov a nahrádzajú sa podpníkmi pre intenzívne pestovanie, kde sa dosiahne vyššia úroda a vyššia kvalita plodov.

MARHUĽOVÝ SEMENÁČ

Podpník Marhuľový semenáč je vhodný pre teplé, suché polohy s priepustnou, hlbokou pôdou, bohatými na prístupné živiny. V budúcnosti bude vhodný iba pre vysoko kmene. Korene rastú kolmo dole, čo zabezpečuje stromu silný rast, neskorší nástup do rodivosti a výbornú odolnosť voči suchu. Vykazuje dobrú afinitu s naštepenými odrodami, ale je náchylná na Verticilózu a trpí plesňou na koreňoch.

ST. JULIEN INRA GF 655-2

Tento podpník bol do polovice 90 rokov minulého storočia najdôležitejším podpníkom pri modernom pestovaní marhúľ. Ich veľká náchylnosť na pôdu, koreňový systém a slabšia afinita s niektorými odrodami napriek kvalitným plodom ju trochu potlačila do úzadia. Je to stredne silno rastúci podpník, oproti myrobalánu -30%. Vhodný do teplejších oblastí s dostatkom vlahy s ťažkou pôdou.

GF 677

Podpník GF 677 - broskyňomandľa, bujne rastúci do vápenatých a pôd chudobných na živiny, dobrá adaptácia na suché podmienky, vhodný aj do ťažších pôd, veľmi dobre znáša rez. Neznáša premokrenie.

TORINEL

Podpník Torinel by sa mohol stať jedným z najlepších podpníkov pre moderné intenzívne pestovanie marhúľ. Rastie o niečo slabšie ako St. Julien a má veľmi dobrú afinitu so všetkými marhuľovými odrodami. Na podpníku Torinel naštepené odrody prichádzajú veľmi skoro do rodivosti a sú odolné voči chorobám koreňov. Torinel potrebuje v zime vyššiu teplotu pôdy, aby sa dostal do šťavy, čo pri marhuliach po otepleniach v januári a následnom silnom ochladení môže byť veľkou výhodou.

MONTCLAR A RUBIRA

Tieto podpníky rastú asi o 20-30% slabšie ako marhuľový semenáč. Montclar korení podstatne hlbšie ako St. Julien 655-2 alebo Torinel, čo sa dá využiť hlavne v suchých podmienkach. Aj keď Montclar asi o 10-20% silnejšie rastie ako St. Julien 655-2, pri odrodových skúškach počas 10 rokov pri štíhlom vreteno zanechalo veľmi dobrý, pokojný dojem. Je to asi tým, že stromky začínajú veľmi skoro a bohato kvitnúť. Výborná kvalita plodov, skorý nástup do rodivosti, odolnosť voči suchým podmienkam a nevytváranie výmladkov ju robí jednou z najperspektívnejších podpníkov pre moderné intenzívne pestovanie marhúľ.
UPOZORNENIE: Marhule naštepené na Montclari a Rubire by sa mali sadiť na jar. Bezpodmienečne treba stromky pred sadením namočiť do vody a treba previesť silný rez korún ako pri broskyniach.

WAVIT Prudom

Marhuľový podpník Wavit Prudom je špeciálny slabo rastúci podpník pre moderné intenzívne pestovanie cca 10% slabší ako St. Julien 655-2 a Torinel, odolný voči chloróze a koreňovému vymieraniu, nespôsobuje zmenšovanie plodov, stromy poskytujú skoré, pravidelné a vysoké úrody, je úplne mrazu odolný, stromy sú zdravé a dlhoveké. Má dobrú afinitu so všetkými marhuľami v našom sortimente, nevytvára výmladky a odolnosť voči klimatickým podmienkam. Pre rýchle rozšírenie pri pestovaní marhúľ má všetky predpoklady. Vo vyslovene suchých podmienkach sú vhodnejšie broskyňové podpníky a klony myrobalánu.

MRS2-5

Nový podpník MRS2-5 je slabšie rastúci podpník pochádzajúci z Talianska. Vznikol krížením trnky a myrobalánu. Je vhodný pre kôstkoviny, má veľmi dobrú afinitu. Zvyšuje úrodnosť naštepených odrôd a aj veľkosť plodov. Veľmi dobre znáša aj menej kvalitné pôdy, vhodná je dodatočná zálievka.

Ovocinárstvo

Ďalšie sekcie

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Nové ovocné odrody

Tento rok uvádzame tzv. Rodinné stromy, kde na jednom rastie viac druhov a odrôd. Viac sa dozviete TU.

OTVORENÉ CEZ ZIMU.

V zimnom období od 1.12.2017. do 28.2.2018. si treba nákup vopred dohodnúť na tel.č. 0903 433 033 alebo cez mail kvety@klivia.com

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ OVOCNÝ STROMČEK PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.