Podpníky pre marhule

Pomaly sa odstupuje od klasických marhuľových podpníkov a nahrádzajú sa podpníkmi pre intenzívne pestovanie, kde sa dosiahne vyššia úroda a vyššia kvalita plodov.

ponuka podpníkov na predaj

MARHUĽOVÝ SEMENÁČ

Podpník Marhuľový semenáč je vhodný pre teplé, suché polohy s priepustnou, hlbokou pôdou, bohatými na prístupné živiny. V budúcnosti bude vhodný iba pre vysoko kmene. Korene rastú kolmo dole, čo zabezpečuje stromu silný rast, neskorší nástup do rodivosti a výbornú odolnosť voči suchu. Vykazuje dobrú afinitu s naštepenými odrodami, ale je náchylná na Verticilózu a trpí plesňou na koreňoch.

ST. JULIEN INRA GF 655-2

Tento podpník bol do polovice 90 rokov minulého storočia najdôležitejším podpníkom pri modernom pestovaní marhúľ. Ich veľká náchylnosť na pôdu, koreňový systém a slabšia afinita s niektorými odrodami napriek kvalitným plodom ju trochu potlačila do úzadia. Je to stredne silno rastúci podpník, oproti myrobalánu -30%. Vhodný do teplejších oblastí s dostatkom vlahy s ťažkou pôdou.

GF 677

Podpník GF 677 - broskyňomandľa, bujne rastúci do vápenatých a pôd chudobných na živiny, dobrá adaptácia na suché podmienky, vhodný aj do ťažších pôd, veľmi dobre znáša rez. Neznáša premokrenie.

TORINEL

Podpník Torinel by sa mohol stať jedným z najlepších podpníkov pre moderné intenzívne pestovanie marhúľ. Rastie o niečo slabšie ako St. Julien a má veľmi dobrú afinitu so všetkými marhuľovými odrodami. Na podpníku Torinel naštepené odrody prichádzajú veľmi skoro do rodivosti a sú odolné voči chorobám koreňov. Torinel potrebuje v zime vyššiu teplotu pôdy, aby sa dostal do šťavy, čo pri marhuliach po otepleniach v januári a následnom silnom ochladení môže byť veľkou výhodou.

MONTCLAR A RUBIRA

Tieto podpníky rastú asi o 20-30% slabšie ako marhuľový semenáč. Montclar korení podstatne hlbšie ako St. Julien 655-2 alebo Torinel, čo sa dá využiť hlavne v suchých podmienkach. Aj keď Montclar asi o 10-20% silnejšie rastie ako St. Julien 655-2, pri odrodových skúškach počas 10 rokov pri štíhlom vreteno zanechalo veľmi dobrý, pokojný dojem. Je to asi tým, že stromky začínajú veľmi skoro a bohato kvitnúť. Výborná kvalita plodov, skorý nástup do rodivosti, odolnosť voči suchým podmienkam a nevytváranie výmladkov ju robí jednou z najperspektívnejších podpníkov pre moderné intenzívne pestovanie marhúľ.
UPOZORNENIE: Marhule naštepené na Montclari a Rubire by sa mali sadiť na jar. Bezpodmienečne treba stromky pred sadením namočiť do vody a treba previesť silný rez korún ako pri broskyniach.

WAVIT Prudom

Marhuľový podpník Wavit Prudom je špeciálny slabo rastúci podpník pre moderné intenzívne pestovanie cca 10% slabší ako St. Julien 655-2 a Torinel, odolný voči chloróze a koreňovému vymieraniu, nespôsobuje zmenšovanie plodov, stromy poskytujú skoré, pravidelné a vysoké úrody, je úplne mrazu odolný, stromy sú zdravé a dlhoveké. Má dobrú afinitu so všetkými marhuľami v našom sortimente, nevytvára výmladky a odolnosť voči klimatickým podmienkam. Pre rýchle rozšírenie pri pestovaní marhúľ má všetky predpoklady. Vo vyslovene suchých podmienkach sú vhodnejšie broskyňové podpníky a klony myrobalánu.

MRS2-5

Nový podpník MRS2-5 je slabšie rastúci podpník pochádzajúci z Talianska. Vznikol krížením trnky a myrobalánu. Je vhodný pre kôstkoviny, má veľmi dobrú afinitu. Zvyšuje úrodnosť naštepených odrôd a aj veľkosť plodov. Veľmi dobre znáša aj menej kvalitné pôdy, vhodná je dodatočná zálievka.

Ovocinárstvo

Ďalšie sekcie

SKLADOM JAHODY NOVÉ

Ponúkame na výsadbu sadenice.

Ovocné nové jeseň 20

Na jesennú sezónu predaja ovocných stromov sme pre vás pripravili viacero noviniek. Krátky prehľad.

Rodiné ovocné stromy

Ovocie po celú sezónu, šetria miesto, môžete objednávať.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

AKCIE.

Pri AKCIÁCH bude platiť iba jedna. Stáva sa, že máme akciu na semená a aj na prepravu. Bude platiť tá s výraznejšou zľavou.

Semená Semo new 2019

Na jarnú sezónu pre nedočkavých novinky z kuchyne Sema.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ RASTLINY A SEMENÁ PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.

Marhule budúcnosti. Odrody novej generácie.