Údržba trávnika

Trávnik máme prakticky pri každom dome. Zdravý trávnik nás vždy poteší svojou sviežou farbou a hustotou. Aby sme z neho mali neustále dobrý pocit, potrebuje dôslednú starostlivosť.

Na vyžiadanie Vám môžeme vypracovať plán údržby Vašeho trávnika.
Poskytujeme tieto služby:
Zakladanie trávnika
Aerifikácia
Vertikutácia
Pieskovanie
Dosievanie
Kosenie
Hnojenie
Postreky proti chorobám a burinám

program údržby trávnika

 cenník vertikutácie trávnika:

  cena za 1m2
 do 100m2 €0,20
 do 200m2 €0,18
 do 500m2 €0,15
 do 900m2 €0,13
 nad 900m2 €0,10

ceny sú orientačné, bez dopravných nákladov

VERTIKUTÁCIA TRÁVNIKA

vysvetlenie si pojmov
Veľa ľudí si mýli pojmy vertikutácia, skarifikácia a aerifikácia. Každý väčšinou pozná pojem prevzdušňovanie. Pritom pri každom tomto úkone aj trávnik prevzdušňujeme, ale vždy iným spôsobom.

VERTIKUTÁCIA
- narezanie trávnej plste a jej odstránenie, pričom
do zeme ideme maximálne 2 – 3 mm
- 2 – 3 mm preto, lebo pri hlbšom prerezaní viacej narušíme pôdu a semená burín, ktoré dovtedy nemali kontakt so zeminou vyklíčia a vyvoláme opačný efekt ako chceme dosiahnúť
- používame to vtedy, keď potrebujeme odstrániť
iba trávnu plsť

SKARIFIKÁCIA
- to isté sko vertikutácia, ale narezávame do väčšej hĺbky 5 – 8 mm. Prevádzame to vertikutátormi, ktoré sú na to určené, lebo pri tom dochádza k väčšiemu opotrebeniu materiálu
- používame to vtedy, keď potrebujeme vyrovnať menšie nerovnosti, dosiať a pri menšej opotrebovanosti trávnika
AERIFIKÁCIA
- prepichovanie trávnej mačiny dutými valcami do hĺbky
6 – 8 cm, prípadne až dohĺbky 13 cm
- použijeme pri silne zanedbaných trávnikoch


prečo robíme vertikutáciu
Vertikutácia je jednou zo základných operácii pri udržaní kvalitného trávnika.
Hrubá vrstva trávnej plsti spôsobuje plytké zakoreňovanie trávnika – korene sa nezakoreňujú do hĺbky, ale rozrastajú sa do vrstvy v trávnej plsti. Trávna plsť vytvára optimálne podmienky pre rast burín, vznik rôznych chorôb a v období suchšieho počasia trávnik rýchlo vysýcha.
Je viacero dôvodov, prečo sa nám vytvorí hrubá plsť, ktorá zabraňuje prístupu vzduchu, živín a vody ku koreňom trávnika a zároveň zabraňuje výmene plynov:
1. Pri pravidelnom kosení odstraňujeme vertikálne rastúce listy trávnika. Horizontálne prírastky pod čiarou kosenia zostanú neporušené. Sú veľmi dôležité pre zahusťovanie trávnika. Avšak časom nám úplne zahustnú a utvoria nám nepriepustnú plsť.
2. Aj pri najkvalitnejšom kosení nám časť pokosenej hmoty ostane v trávniku, čo pri častom kosení uschnutím trávnej hmoty vytvorí trávnu plsť.
3. Klimatické zmeny spôsobujú zvýšený rast machov, ktoré potláčajú rast trávy. Mach je skoro vždy ukazovateľom aj toho, že trávnik je chudobný na živiny, 4. Po dlhších etapách suchšieho počasia zostávajú na trávniku zbytky suchej odumretej trávy. Veľmi dôležitým faktorom je, že zamedzíme rastu dvojklíčnolistých burín, hlavne s listovými ružicami prisadnutými k povrchu pôdy.

s čím to robíme
Vertikutáciu môzeme pri malých plochách prevádzať ručne, alebo pri väčších plochách mechanicky.
Ručne to robíme ostrými hrabľami (a), keď trávnik s nimi surovo pohrabeme, aby sme trávnu plsť čo najviac rozrušili a vyhrabanú vrstvu dôkladne odstránime. Upozorňujeme, že ide o veľmi namáhavú prácu. Vertikutačné hrable môžu byť umiestnené aj na dvoch kolieskach (b), ktoré podstatne znížia fyzickú námahu, ale pri väčšej ploche sa aj s tým nadrieme.
Mechanicky sa to robí strojmi podobnými kosačke, iba miesto nožov je tam umiestnená hriádeľ, na ktorej sú pripevnené nože, ktoré nám trávnu plsť narežú a odumreté časti vyhádžu na povrch. Väčšina je vybavená aj zberačom. V prípade že nemáme zberač, môžeme materiál pozbierať rotačnou kosačkou so zberným košom.

rucny_vertikutatorrucny_vertikutator_s_koleckami

a

b


ako to robíme
Pred samotnou vertikutáciou trávnik pokosíme čo možno najnižšie, až na 2 – 3 cm.
V prípade suchšieho počasia, trávnik primerane polejeme. Vertikutujeme pre väčšiu účinnosť minimálne dvoma smermi, najlepšie do kríža. Stroj si nastavíme, aby sme sa minimálne dotýkali pôdy. Po dôkladnom odstránení plste trávnik dôkladne pohnojíme a ľahko zapieskujeme ostrým pieskom
( dávka 3 – 5 L na m2 ).
Pieskujeme preto, aby sme dosiahli dlhodobejší efekt zásahu. Piesok sa nám dostane do drážok spravených vertikutátorom, tým sa drážky nezacelia a trávnik cez drážky prijíma ľahšie vodu, vzduch a živiny.
V prípade hlbšej vertikutácie (skarifikácie), trávnik zapieskujeme, pohnojíme a podsejeme kvalitným osivom ( v prípade silno zaťažovaných a športových trávnikoch dosievame osivom s vyšším obsahom mätonohu, lebo semeno rýchlo klíči a má vysokú konkurenčnú schopnosť). Potom trávnik ľahko zavalcujeme a udržujeme vlhký, až kým nám nevyklíči semeno.

kedy to robíme
Vertikutáciu prevádzame iba za plnej vegetácie trávnika. Najčastejšie to robíme na začiatku jari,
asi po druhom kosení, a koncom septembra a začiatkom októbra, v závislosti od podmienok.
Pri slabšom mraze a dlhotrvajúcom suchu prácu odložíme. Pri silne zanedbaných plochách
s vysokým podielom trávnej plsti vertikutujeme aj raz mesačne.

konečný efekt
Po každej vertikutácii trávnik vyzerá veľmi zdevastovane. Počas krátkeho času asi dvoch týždňochbudeme s výsledkom práce určite spokojný. Musíme si ale uvedomiť, že týmto zásahom nedokážeme odstrániť všetky nedostatky trávnika. Pre krásny trávnik je vertikutácia len jednou z množstva operácii komplexu regeneračných opatrení.

Rady a tipy

Ďalšie sekcie

SKLADOM JAHODY NOVÉ

Ponúkame na výsadbu sadenice.

Ovocné nové jeseň 20

Na jesennú sezónu predaja ovocných stromov sme pre vás pripravili viacero noviniek. Krátky prehľad.

Rodiné ovocné stromy

Ovocie po celú sezónu, šetria miesto, môžete objednávať.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

AKCIE.

Pri AKCIÁCH bude platiť iba jedna. Stáva sa, že máme akciu na semená a aj na prepravu. Bude platiť tá s výraznejšou zľavou.

Semená Semo new 2019

Na jarnú sezónu pre nedočkavých novinky z kuchyne Sema.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ RASTLINY A SEMENÁ PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.

Marhule budúcnosti. Odrody novej generácie.