Zimné záhrady

Na terase a oknách máme veľa rastlín ktoré treba prezimovať. Jednou z alternatív je zimná záhrada

Ako si vybrať správnu polohu?

Zimná záhrada obrátená na juh sa môže stať v zime príjemným miestom na posedenie, no v lete v nej býva neznesiteľne horúco. V záhrade orientovanej na sever zase môže byť v lete chladnejšie, ale v zime sa v nej musí kúriť. Najvhodnejšia záhrada je otočená buď na západ alebo na východ, ale vždy však s dokonalým tienením a so strešnými vetracími panelmi - ich plocha by mala predstavovať štvrtinu celej podlahovej plochy.

Vyberte si správny materiál

Každý materiál má svoje výhody i nevýhody. Konštrukcie zo zliatin hliníka si vyžadujú menšiu starostlivosť než z dreva, ale nie sú ako také teplé. Drevené konštrukcie sa síce musia každé dva až tri roky napúšťať olejom alebo ochranným náterom, ale teplota v týchto zimných záhradách dosahuje v zime o jeden až dva stupne viac ako v hliníkových. Rozličné dostupné plastové a polyetylénové fóliovníky nepotrebujú takmer nijakú údržbu - treba ich len raz do roka umyť.

Vyberte si štýl

Nábytok do zimnej záhrady má byť pohodlný a odolný proti vlhkosti. Ratanový pôsobí veľmi atraktívne najmä vtedy, keď ho obklopujú veľkolisté rastliny, napr.: Ficus lyrata a Chamaedorea elegans. Do zimnej záhrady v eduardovskom štýle je vhodný nábytok z tepaného železa, obklopený fuksiami, muškátmi a voňajúcimi druhmi, ako je skrutec (Heliotropium)

Farebné steny

Využite aj steny a strop zimnej záhrady. Okrem modrej a bielej mučenky (Passiflora caerulea) pekne ukážu aj modrá Sollya heterophylla a karmínová bugénvilea. Z rastlín s voňavými kvetmi môžete veľmi vhodne vysadiť Jasminum polyanthum. Muškáty s brečtanovitými listami nechajte visieť zo závesných nádob, okenných ríms a políc.

Miesta na vysadenie

Rastlinám, ktoré obľubujú vlhkosť, sa bude najlepšie dariť na podlahe zimnej záhrady v črepníkoch. Na vysoké police, kam ľahšia prúdi k rastlinám vzduch, umiestnite senpólie a begónie, ktoré nemajú rady vysokú vlhkosť vzduchu. Po zaliatí sa presvedčte, či voda nezostáva v miskách pod črepníkmi.

Rýchle zatienenie

Ako účinné a prenosné tienidlá môžete využiť kusy mušelínu, ktoré malými elastickými uškami našitými do rohov upevníte na háčiky umiestnené v rámoch sklených tabúľ.

Obmedzte účet za kúrenie

Do zimnej záhrady vyberte rastliny stredozemného pôvodu, aby ste znížili výdavky za energiu. Tieto rastliny prežívajú zimu pri + 6 °C, čo je omnoho nižšia teplota, než vyžadujú tropické rastliny. V lete ich môžete premiestniť do vonkajšieho prostredia a do zimnej záhrady vrátiť až pred prvými mrazmi.

Čistenie v lete

Keď sú v lete rastliny umiestnené vonku, využite to a zimnú záhradu dôkladne vyčistite. Police a sklá umyte dezinfekčným prostriedkom. Veľkú pozornosť venujte miestam, kde sa sklené tabule prekrývajú a nečistotu odtiaľ odstráňte malým nožíkom.

Rady a tipy

Ďalšie sekcie

SKLADOM JAHODY NOVÉ

Ponúkame na výsadbu sadenice.

Ovocné nové jeseň 20

Na jesennú sezónu predaja ovocných stromov sme pre vás pripravili viacero noviniek. Krátky prehľad.

Rodiné ovocné stromy

Ovocie po celú sezónu, šetria miesto, môžete objednávať.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

AKCIE.

Pri AKCIÁCH bude platiť iba jedna. Stáva sa, že máme akciu na semená a aj na prepravu. Bude platiť tá s výraznejšou zľavou.

Semená Semo new 2019

Na jarnú sezónu pre nedočkavých novinky z kuchyne Sema.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ RASTLINY A SEMENÁ PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.

Marhule budúcnosti. Odrody novej generácie.