Novinky jeseň 2010

Tento rok Vám ponúkame veľa noviniek. Ide hlavne o výpestky stĺpové, vretená a na slabo rastúcich podpníkoch.
ZOZNAM EŠTE NIE JE KOMPLETNÝ.

JABLONE.

CAMPANILO CINQUE - stĺpová jabloň, Najnovšia odroda Campanilo stĺpovitej jablone, Campanilo sú nové odolné a zdravé odrody jabloní, ktoré už viac nie sú náchylné na plesňové ochorenia ako predovšetkým na chrastavistosť a múčnatku. Rast je kompaktný, rovný stĺpovitý bez rozvetvenia, silný a stabilný, kvet je bohato kvitnúci, plody sú cca 8-9cm veľké žlté s červenou farbou, so sladko-kyslou chuťou a arómou, opelovač-vačšina štandardných odrod, zber plodov je začiatok až stred októbra, dozrievanie plodov po oberaní-od novembra. skladnosť plodov je od novembra do februára.
RHAPSODIE - stĺpová jabloň, plod-stredne veľký, kúželovitý, hladká šupka, zeleno-žltý a až do 50% oranžovo- červený, veľmi šťavnatý, zrelosť-stred septembra, rozkvet-stredne neskorý, menej citlivá voči múčnatke, stolová odroda.
GOLDROSIO GOLDEN 1400 KE - mutácia z Golden Delicious. Rast je silný až stredne silný, kvitne stredne neskoro, plody sú zeleno-žlté a pri dozreti žlto-červené, stredné až veľké, sladko-kyslá šťavnatá chuť s arómou, Zber a skladnosť ako Golden Delicious
PINOVA - štíhle vreteno
RUBINOLA - štíhle vreteno
TOPAZ - štíhle vreteno
RUBINFUJI - mutácia z Fuji, silno rastúca, kvet-diploidný, stredne neskorý, podobný ako Golden Delicious, plody sú guľaté, stredné až veľké, rubínovo červené, plod sa začervená  nielen na slnečnej strane ale aj v tienistej strane stromu, chuť je veľmi sladká a šťavnatá, zber je koncom októbra až do začiatku novembra. Dozrievanie plodov po obratí je od novembra do konca júna a skladnosť výborná, 7-8 mesiacov v chladnom priestore, pivniciach.

HRUŠKY.

OBELISK - stĺpová hruška, rast-stredne rýchly, plod-veľký, zeleno-žltý, šťavnatý, opelovač-všetky odrody hrušiek, zrelosť-stred až koniec októbra, skladovateľná do januára, je to dobrá zimná odroda hrušky, vhodná na spracovanie a konzum
CONDO - Rast je pomalý až stredne silný, kvet je diploidný, stredne neskorý až neskorý, iba málo chúlostivý voči mrazu. Plody sú stredné až veľké, žlto-zelené, šťavnaté s príjemnou sladkou až sladko-kyslou chuťou. Zber je v septembri a októbri, je to jesenná odroda hrušky. Skladnosť je do januára.
UTA - Rast je pomalý až stredne silný, kvet je bohatý a pravidelný, diploidný. Ako opelovače sú najvhodnejšie  Clapps Liebling, Williams Christ, Conference. Plody sú veľké až veľmi veľké, zlato-bronzová farba, veľmi dobrá stolová odroda, stredne šťavnaté so silnou arómou. Zber je v strede októbra a dozretie plodov od novembra do februára, skladnosť na chladných miestach.

SLIVKY.

APRIMIRA - vznikla krížením marhule Orangered a mirabelky von Herrenhausen. Má pevnú dužinu oranžovo žltej farby s typickou marhuľovou arómou. Chuť je korenistá, aromatická, sladká. Jadro je malé a bez problémov sa oddeľuje od dužiny. Plody sú žlto oranžovo, s červeným líčkom, vážia od 35 do 45 g. Strom nemá silný vzrast, jeho konečná výška je 250 - 300 cm. Dozrieva v strede augusta a keďže plody pevne držia na stopke, dajú sa oberať dlhšie obdobie. Do rodivosti nastupuje skoro, rodí bohato a pravidelne. Ako opeľovače sú vhodné slivky. Veľkou výhodou je, že netrpí modernými chorobami ako je šárka a monilióza. Netrpí ani hrdzou a voškami.
BELLAMIRA
- veľkoplodá myrabelka, štíhle vreteno, rast-silno rastúca, plod-veľkoplodá, zlato-žltá a slnečné strany do červena, veľmi dobrá chuť, zber plodov-stred augusta až do stredu septembra, čerstvá spotreba a zúžitkovanie, má vysokú obranyschopnosť a len minimálnu náchylnosť na moniliózu, sneť, voš listovú.
HAGANTA - štíhle vreteno
JOJO - štíhle vreteno

BROSKYNE.

BENEDIKT - odolná voči kučeravosti, pár lístkov čo ju napadne stačí odtrhnúť, bujný vzrast, vysoko úrodná, samoopelivá, zreje koncom augusta až začiatkom septembra, plody sú červené veľké ( 120 - 140 g ), dužina je biela až zelenkavá, šťavnatá, dobre sa oddeľuje od kôstky, ideálna ako stolové ovocie a na spracovanie.
REVITA - odolná voči kučeravosti, pár lístkov čo ju napadne stačí odtrhnúť, bujný vzrast, vysoko úrodná a pravidelná, uvádzaná ako samoopelivá, ale vhodnejšie je mať opeľovača, zreje v strede až koncom augusta, plody sú veľké žlto zelené, zo slnečnej strany tmavo červené, dužina je krémovo biela, šťavnatá, sladká, dobre sa oddeľuje od kôstky, ideálna ako stolové ovocie a na spracovanie.
SNOW QUEEN - bielomäsá nektarinka, veľmi aromatická nektarinka s bielou dužinou. Plody sú veľmi veľké, tmavočervené na bielo-zelenom podklade, so sladko-kyslou chuťou ako divá broskyňa. Rast je silný až stredne silný.

MARHULE.

CLARINA - rezistentná na šárku, na moniliózu výhonkov a kvetov stredne odolná, po napadnutí rýchlo regeneruje, mimoriadne mrazu odolná odroda, takže vhodná do všetkých oblasti, veľké až veľmi veľké žltkavo oranžové plody s úplne miernym ochlpením, mierne lesklá, dužina je veľmi šťavnatá, aromatická, porovnateľná s odrodou Orangered, zreje začiatkom augusta po odrode Kuresia, skorý nástup do rodivosti s vysokými úrodami.
MINO - rezistentná voči šárke, moníliozou výhonkov a kvetov napádaná veľmi málo, mimoriadne mrazu odolná odroda, takže vhodná do všetkých oblasti, veľké až veľmi veľké oranžovo až krvavo červené plody s úplne miernym ochlpením, dužina je veľmi šťavnatá, aromatická, nie je múčnatá, zreje 14 dní pred odrodou Clarina, skorý nástup do rodivosti s vysokými úrodami výnimočnej kvality.

ČEREŠNE.

REGINA - štíhle vreteno
SKEENA - štíhle vreteno, samoopelivá
SUMSTE - SAMBA - štíhle vreteno, samoopelivá

VIŠNE.

SAFIR - štíhle vreteno, rast-stredne silný, plod-veľmi veľký, guľatý, tmavočervený skoro až čierny, sladko-kyslý, opelovač-samoopelivá, na spracovanie a čerstvý konzum, odporúča sa chránená poloha.

RÍBEZLE.

ROLAN - štíhle vreteno
ROVADA - štíhle vreteno
TITANIA SELECT HOMAI - štíhle vreteno
VELOY - štíhle vreteno
WEISE VERSAILLER - štíhle vreteno

EGREŠE.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Príklad štíhleho vretena pri egrešoch, podobne vyzerajú aj ostatné druhy.

INVICTA - štíhle vreteno
MUCURINES - štíhle vreteno
REDEVA - štíhle vreteno
REXROT - štíhle vreteno
SPINEFREE - štíhle vreteno

MENEJ ZNÁME OVOCIE.

MORENA HOMAI - zemolez kamčatský
FIALKA HOMAI - zemolez kamčatský
PALATINA - mandla sladkoplodá, je to výber s potomstva 70-ročného mandlového stromu v Nemecku. Je odolná voči mrazu, začína kvitnúť v strede marca s jemne ružovými kvetmi a zreje koncom septembra s lahodnými plodmi. Tejto odrode sa dobre darí v suchých, dobre prevetraných podach. Je samoopelivá.
KOSTATA - hurmikaki. Veľké žlté kvety veľkosti cca 2,5cm sa objavujú v skorom lete. Táto selekcia dáva plody bez cudzieho opelovania a plody musia ostať až do úplnej zrelosti na strome aby mali odpovedajúcu chuť. Hurmikakové stromy narastú do niekoľkých metrov a sú vhodné na pestovanie v kontajneroch, ale aj vo voľnej zemi. Mrazuvzdorné až do -20 stupňov Celzia. Nutná poloha pre rast je slnečná až polotieň.
KASANLAKER - drieň veľkoplodý
PANCHAREVO - drieň veľkoplodý
SHUMEN - drieň veľkoplodý
LANG - datla čínska, žlté a jemne voňavé kvety na začiatku leta, hnedo-červené plody cca 3cm veľké s vysokým obsahom vitamínu C. Mrazuvzdorné do -20/-25 stupňov Celzia. V prvých rokoch však treba chrániť pred zimou.
SUNSHINE BLUE - čučoriedka stálozelená. Dobre sa tejto odrode darí aj v kontajneroch, na terase alebo na balkóne. Táto odroda je odolná voči mrazu a nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť ohľadne strihania a rezu. Vhodná poloha je slnečná až polotieň, vyžaduje kyprivú a humóznu podu, a narozdiel od ostatných odrod vyžaduje vyššiu ph-hodnotu do 6. najlepšie podu pre Rhododendróny.  Rast je pomalší a kompaktný, kríkovitý do 100cm. Kvet je biely až ružovo-červený. Je samoopelivá. Plody su svetlomodré, veľké a s veľmi príjemnou chuťou. Zrelosť je neskoršie, v júli až auguste, není stále ale do niekoľkých týždňov rozdelená.

Ovocinárstvo

Ďalšie sekcie

SKLADOM JAHODY NOVÉ

Ponúkame na výsadbu sadenice.

Ovocné nové jeseň 20

Na jesennú sezónu predaja ovocných stromov sme pre vás pripravili viacero noviniek. Krátky prehľad.

Rodiné ovocné stromy

Ovocie po celú sezónu, šetria miesto, môžete objednávať.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

AKCIE.

Pri AKCIÁCH bude platiť iba jedna. Stáva sa, že máme akciu na semená a aj na prepravu. Bude platiť tá s výraznejšou zľavou.

Semená Semo new 2019

Na jarnú sezónu pre nedočkavých novinky z kuchyne Sema.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ RASTLINY A SEMENÁ PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.

Marhule budúcnosti. Odrody novej generácie.