RAKYTNÍK REŠETLIAKOVITÝ Hippophae rhamnoides L.
Rakytník patrí do skupiny rastlín, ktorý potrebujú k peknej úrode minimálne dve sadenice, samičku a samca. Obsahuje 10násobne viac vitamínu C ako pomaranč.
cenník a sortiment
ROZLÍŠENIE SAMČIEHO A SAMIČIEHO KVETU.
V podstate to nie je veľmi ťažké, Stačí si všimnúť púčiky rastlín. Púčiky samčích rastlín sú veľmi veľké a púčiky samičích rastlín sú malinké, úplne pritisnuté k výhonom rastlín.
SAMIČIA RASTLINA
Je to ker alebo menší strom vyskytujúci sa najmä v Číne, Mongolsku, Nepále, Indii a na Sibíri, rozširujúci sa aj v celej Európe. Je tŕnitý, obyčajne 2 m vysoký, má zeleno - stieborné listy a oranžové bobule.
Má 10 x viac vitamínu C ako pomaranč
a veľa ďalších liečivých látok (podľa odborníkov stačí na pokrytie dennej doporučenej dávky vitamínu C jedna bobulka). Rovnako je zdrojom vitamínu A a organických kyselín. Má výrazné biostimulačné účinky, výrazne podporuje imunitný systém, je veľmi vhodný pri rekonvalescencii. Plody Rakytníku sú prirodzeným koncentrátom všetkých najdôležitejších vitamínov.
Na pestovanie je veľmi nenáročný. Dusík viažúce baktérie v jeho koreňoch obohacujú pôdu o dusík. Veľmi dobre znáša sucho - má hlboký a veľmi rozvetvený koreňový systém.
Plody sa sušia a robí sa z nich čaj. Výborné sú aj kompóty, džemy, sirupy, a najmä prírodný ovocný rakytníkový likér.
Najviac vitamínov a biologických zložiek obsahuje na začiatku dozrievania (koniec leta). jedinou nevýhodou je problematický zber. Na tŕnitých vetvičkách sa plody držia veľmi pevne, pretože nemajú stopky a sú mäkké. Obyčajne sa pri trhaní rozmačkajú a šťava predčase vytečie. Plody sa preto zbierajú až v zime - najlepšie pri mínus 10 stupňov Celzia. V zime se odstrihnú celé vetvičky, dajú sa do mraziaceho boxu a potom sa ľahko oškrabávajú. Prípadne pod kerom rozprestrieme plachtu zamrznuté bobule strasieme.. Pretože vysokou teplotou sa vitamín C "stráca", je odporúčané bobulky zmraziť.
Recept na rakytníkový likér
Pozbierané plody sa naložia do 80% alkoholu, kde sa lúhujú 8 - 14 mesiacov. Takto pripravený macerát sa podľa potreby dosladí zahusteným hroznovým muštom a nechá sa zrieť za optimálnych podmienok v dubových sudoch. Ideálne je konzumovať ho po roku zrenia. Zdravý likér má tmavohnedú farbu, intenzívnu vôňu a medovú príchuť. Pohárik denne stačí ako prevencia pred chorobami.
Rakytníkový olej
Olej z rakytníku má veľké regeneračné schopnosti, je to biogénny stimulátor, ktorý predovšetkým ovplyvňuje rast tkanív pri poškodení kože a sliznice. Má veľké antibakeriálne účinky. Významný je aj obsah vitamínov - najmä A, C a E ako aj ďalších. Pri vnútornom užívaní priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene, pankreasu, znižuje sekréciu žalúdočných štiav, podporuje hojenie žalúdočných vredov a vredov dvanástorníka, zlepšuje peristaltiku čriev a veľmi dobre pôsobí aj pri hemeroidoch. V neposlednom rade taktiež výrazne posilňuje imunitný systém najmä u detí. Pri vonkajšej aplikácii je vynikajúci pri popáleninách, ale aj pri omrzlinách a ožarovaní. Zaujímavá je aj schopnosť tlmiť bolesť pri narazeninách. Vhodný ako podorný prostriedok pri liečbe kožných ochorení (ekzémy, alergie ..). Veľký význam má aj v gynekológii napr. pri liečbe erózie poševného hrdla alebo poškodenej sliznice.