Zakladanie trávnikov

Ten, kto si chce založiť nový trávnik, mal by sa vybaviť jednou vlastnosťou, a tou je trpezlivosť. Pri založení trávnika si treba nechať čas, lebo chyby pri založení trávnika sa neskoršie veľmi ťažko, alebo vôbec nedajú odstrániť. Práce vykonávame nasledovne: odstránenie buriny a iných nežiadúcich rastlín, úprava plochy, vysiatie semena, polievanie a prvé kosenie.

 Odstránenie buriny

Burinu nekosíme, o čo viac hmoty o to vyššia účinnosť. Vhodné herbicídy – Roundup, Glyfogan, Touchdown, Kaput, Fondo a iné. Nezabudnime do postreku pridať zmáčadlo, lebo väčšina burín je hladká a postrek by nám stiekol, zmáčadlo nám zvyšuje priľnavosť postreku na listy burín a zvyšuje účinosť daného prípravku o 30 – 70 %. V čase sucha je burinu vhodné polievať ( najskôr na druhý deň po postreku), postreková látka sa lepšie rozvedie do tkanív a koreňov burín, čím sa zvýši účinnosť a urýchľuje proces likvidácie buriny. Burinu likvidujeme až po úplnom vyschnutí cca 3 -5 týždňov od postriekania. Podľa posledných skúsenosti je vhodné postrek proti burine aspoň ešte raz zopakovať.

Úprava plochy

Základnou podmienkou pre kvalitný trávnik je príprava pôdy. Musíme si uvedomiť, že základom fakt pekného trávnika je dobré odvedenie vody z koreňov trávy. Ak toto nedosiahneme, zbytočne veľa sa narobíme. Mach, žltnutie trávy, zahnívanie a všetky podobné choroby vznikajú nedostatočným odvedením vody. Najideálnejším spôsobom je vydrenážovanie plochy. Je to však veľmi pracne a nákladné. Preto pri silnom utlačení zeme, musíme orať do čo najväčšej hĺbky ( aspoň 30 – 40cm ). Čím pôjdeme hlbšie, o to dlhšie musíme nechať uľahnúť zeminu. Pri takýchto prípadoch, je toto najlepšie uskutočniť na jeseň. Týka sa to hlavne novostavieb, keď je zemina okolo domu ujazdená od stavebných mechanizmov. Keď sme si istý, že nám takéto niečo nehrozí, stačí rotavátorovať do hĺbky asi 20cm. Až po dostatočnom uľahnutí pôdy pristúpime k vlastnému urovnávaniu pôdy. O čo viac času mu budeme venovať a o čo dôkladnejšie to spravíme, o to menej problémov nás čaká v budúcnosti. Pri menších plochách začíname urovnávaním hrabľami. Po približnom urovnaní zoberieme dosku ( 2,5 – 3m dlhá ) a plochu pekne stiahneme. Pri dobrej zemine, do ktorej budeme aj vysievať, pokračujeme valcovaním. V prípade, že pred vysievanim chceme dať ešte vrstvu kvalitnej zeminy, tak ju teraz rozhodíme a plochu znovu zarovnáme. Potom striedame valcovanie a sťahovanie doskou až kým nevytvoríme pre nás ideálnu rovinu a kým zemina nie je tak utlačená, že sa pri chôdzi na nej ani trochu nezabárame. Pri zakladaní trávnika semenom aj trávnymi drnmi, by mala byť úprava plochy rovnaká.

Výsev trávnika

Pred samotným výsevom si musíme premyslieť viacero aspektov. Chceme trávnik len na okrasu, alebo aj na behanie? Ideme siať na slnečné stanovište, alebo je tam tieň, prípadne polotieň? Aké mám možnosti zavlažovania? Koľko času budem trávniku venovať? Podľa týchto otázok si zadovážime potrebné osivo, podľa možnosti čo najkvalitnejšie. Väčšinou potrebujeme 3 - 4 kg na 100m2. Pred výsevom rozrušíme vrchnú vrstvu pripravenej plochy jemne hrabľami, najlepšie hrabľami na lístie. Pri siati ručne si množstvo trávy rozdelíme napoly, jednu polovicu vysejeme a druhú polovicu vysievame kolmo na prvé vysievanie. V prípade výsevu sejacím strojom toto robiť nemusíme, stroj by to mal vysiať rovnomerne. Po sejbe znovu zoberieme hrable na lístie a semeno plytko zapravíme do zeme, viacmenej väčšia časť nám ostáva na povrchu. Následne valcovaním 2 krát kolmo na seba pôdu so semenom spevníme.

Založenie trávnika výsevom cenník

Cena je po obhliadke a dohode.

Okrasné rastliny

Ďalšie sekcie

SKLADOM JAHODY NOVÉ

Ponúkame na výsadbu sadenice.

Ovocné nové jeseň 20

Na jesennú sezónu predaja ovocných stromov sme pre vás pripravili viacero noviniek. Krátky prehľad.

Rodiné ovocné stromy

Ovocie po celú sezónu, šetria miesto, môžete objednávať.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

AKCIE.

Pri AKCIÁCH bude platiť iba jedna. Stáva sa, že máme akciu na semená a aj na prepravu. Bude platiť tá s výraznejšou zľavou.

Semená Semo new 2019

Na jarnú sezónu pre nedočkavých novinky z kuchyne Sema.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ RASTLINY A SEMENÁ PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.

Marhule budúcnosti. Odrody novej generácie.