Vertikutácia trávnika
Trávnik máme prakticky pri každom dome. Zdravý trávnik nás vždy poteší svojou sviežou farbou a hustotou. Aby sme z neho mali neustále dobrý pocit, potrebuje dôslednú starostlivosť.
Na vyžiadanie Vám môžeme vypracovať plán údržby Vašeho trávnika.
Poskytujeme tieto služby:
Založenie trávnika
Aerifikácia
Vertikutácia
Pieskovanie
Podsiatie
Kosenie
Hnojenie
Postreky proti chorobám a burinám
cenník vertikutácie trávnika:
cena je po dohode a obhliadke.
VERTIKUTÁCIA TRÁVNIKA
vysvetlenie si pojmov
Veľa ľudí si mýli pojmy vertikutácia, skarifikácia a aerifikácia. Každý väčšinou pozná pojem prevzdušňovanie. Pritom pri každom tomto úkone aj trávnik prevzdušňujeme, ale vždy iným spôsobom.
VERTIKUTÁCIA
- narezanie trávnej plste a jej odstránenie, pričom
do zeme ideme maximálne 2 – 3 mm
- 2 – 3 mm preto, lebo pri hlbšom prerezaní viacej narušíme pôdu a semená burín, ktoré dovtedy nemali kontakt so zeminou vyklíčia a vyvoláme opačný efekt ako chceme dosiahnúť
- používame to vtedy, keď potrebujeme odstrániť
iba trávnu plsť
SKARIFIKÁCIA
- to isté sko vertikutácia, ale narezávame do väčšej hĺbky 5 – 8 mm. Prevádzame to vertikutátormi, ktoré sú na to určené, lebo pri tom dochádza k väčšiemu opotrebeniu materiálu
- používame to vtedy, keď potrebujeme vyrovnať menšie nerovnosti, dosiať a pri menšej opotrebovanosti trávnika
AERIFIKÁCIA
- prepichovanie trávnej mačiny dutými valcami do hĺbky
6 – 8 cm, prípadne až dohĺbky 13 cm
- použijeme pri silne zanedbaných trávnikoch
prečo robíme vertikutáciu
Vertikutácia je jednou zo základných operácii pri udržaní kvalitného trávnika.
Hrubá vrstva trávnej plsti spôsobuje plytké zakoreňovanie trávnika – korene sa nezakoreňujú do hĺbky, ale rozrastajú sa do vrstvy v trávnej plsti. Trávna plsť vytvára optimálne podmienky pre rast burín, vznik rôznych chorôb a v období suchšieho počasia trávnik rýchlo vysýcha.
Je viacero dôvodov, prečo sa nám vytvorí hrubá plsť, ktorá zabraňuje prístupu vzduchu, živín a vody ku koreňom trávnika a zároveň zabraňuje výmene plynov:
1. Pri pravidelnom kosení odstraňujeme vertikálne rastúce listy trávnika. Horizontálne prírastky pod čiarou kosenia zostanú neporušené. Sú veľmi dôležité pre zahusťovanie trávnika. Avšak časom nám úplne zahustnú a utvoria nám nepriepustnú plsť.
2. Aj pri najkvalitnejšom kosení nám časť pokosenej hmoty ostane v trávniku, čo pri častom kosení uschnutím trávnej hmoty vytvorí trávnu plsť.
3. Klimatické zmeny spôsobujú zvýšený rast machov, ktoré potláčajú rast trávy. Mach je skoro vždy ukazovateľom aj toho, že trávnik je chudobný na živiny, 4. Po dlhších etapách suchšieho počasia zostávajú na trávniku zbytky suchej odumretej trávy. Veľmi dôležitým faktorom je, že zamedzíme rastu dvojklíčnolistých burín, hlavne s listovými ružicami prisadnutými k povrchu pôdy.
s čím to robíme
Vertikutáciu môzeme pri malých plochách prevádzať ručne, alebo pri väčších plochách mechanicky.
Ručne to robíme ostrými hrabľami (a), keď trávnik s nimi surovo pohrabeme, aby sme trávnu plsť čo najviac rozrušili a vyhrabanú vrstvu dôkladne odstránime. Upozorňujeme, že ide o veľmi namáhavú prácu. Vertikutačné hrable môžu byť umiestnené aj na dvoch kolieskach (b), ktoré podstatne znížia fyzickú námahu, ale pri väčšej ploche sa aj s tým nadrieme.
Mechanicky sa to robí strojmi podobnými kosačke, iba miesto nožov je tam umiestnená hriádeľ, na ktorej sú pripevnené nože, ktoré nám trávnu plsť narežú a odumreté časti vyhádžu na povrch. Väčšina je vybavená aj zberačom. V prípade že nemáme zberač, môžeme materiál pozbierať rotačnou kosačkou so zberným košom.
a
ako to robíme
Pred samotnou vertikutáciou trávnik pokosíme čo možno najnižšie, až na 2 – 3 cm.
V prípade suchšieho počasia, trávnik primerane polejeme. Vertikutujeme pre väčšiu účinnosť minimálne dvoma smermi, najlepšie do kríža. Stroj si nastavíme, aby sme sa minimálne dotýkali pôdy. Po dôkladnom odstránení plste trávnik dôkladne pohnojíme a ľahko zapieskujeme ostrým pieskom
( dávka 3 – 5 L na m2 ).
Pieskujeme preto, aby sme dosiahli dlhodobejší efekt zásahu. Piesok sa nám dostane do drážok spravených vertikutátorom, tým sa drážky nezacelia a trávnik cez drážky prijíma ľahšie vodu, vzduch a živiny.
V prípade hlbšej vertikutácie (skarifikácie), trávnik zapieskujeme, pohnojíme a podsejeme kvalitným osivom ( v prípade silno zaťažovaných a športových trávnikoch dosievame osivom s vyšším obsahom mätonohu, lebo semeno rýchlo klíči a má vysokú konkurenčnú schopnosť). Potom trávnik ľahko zavalcujeme a udržujeme vlhký, až kým nám nevyklíči semeno.
kedy to robíme
Vertikutáciu prevádzame iba za plnej vegetácie trávnika. Najčastejšie to robíme na začiatku jari,
asi po druhom kosení, a koncom septembra a začiatkom októbra, v závislosti od podmienok.
Pri slabšom mraze a dlhotrvajúcom suchu prácu odložíme. Pri silne zanedbaných plochách
s vysokým podielom trávnej plsti vertikutujeme aj raz mesačne.
konečný efekt
Po každej vertikutácii trávnik vyzerá veľmi zdevastovane. Počas krátkeho času asi dvoch týždňochbudeme s výsledkom práce určite spokojný. Musíme si ale uvedomiť, že týmto zásahom nedokážeme odstrániť všetky nedostatky trávnika. Pre krásny trávnik je vertikutácia len jednou z množstva operácii komplexu regeneračných opatrení.