Asimina triloba pawpaw

ASIMÍNA TROJLALOČNÁ - PAWPAW - Asimina triloba (L.) Dunal

AKTUÁLNA PONUKA JE TU.

Popis:
Pochádza zo Severnej Ameriky. Je to najväčšie ovocie pochádzajúce z tejto časti sveta. Dorastie do 5 až 8m. Koruna stromu je elipsovitá, listy sú dlhé až 25cm, ktoré opadávajú už v polovici jesene. Nové listy nahadzuje až po kvetoch skoro až koncom jari. Tvarovať ju netreba, rastie relatívne pomaly, najmä v mladosti. Vydržia krátko aj mráz okolo -20°C.

Pestovanie:
Pri presádzaní sa snažíme, aby sa nám koreňový bal nerozpadol. Sadíme ju na slnečné miesto, najlepšie zo severu chránené. Prvý rok alebo dva po vysadení ju chránime pred silným slnečným žiarením. Pôda jej vyhovuje úrodná, stredne vlhká až vlhká, mierne kyslá až neutrálna. Do rodivosti nastupuje až po dlhých rokoch. V lete dodatočne zalievame, na krátkodobé sucho reaguje zhodením pár listov. Prihnojíme 2 krát do roka hnojivom bohatým na draslík.

Kvety:
Kvety sa začínajú tvoriť až keď stromky dosiahnu výšku 1,8m. Nižšie málokedy majú kvety. Puky sa objavujú pred listami, kvitnúť začína v apríli až máji. Kvety sú veľké 3-4 cm, purpurové až hnedé, kvitnú 3-6 týždňov. Z jedného opeleného kvetu môžeme mať viacero plodov. Kvety aj keď sú pekné, nevoňajú, ale naopak smrdia skoro ako pokazené mäso.  O opelenie sa starajú muchy a chrobáci, prípadne ich môžeme opeliť sami. Nie sú samoopelivé, potrebujeme minimálne dve rôzne odrody, aj keď už sa objavujú aj samoopelivé odrody.

Plody:
V závislosti od odrôd sú plody rôzne veľké, 7-9 cm dlhé, 3-5 cm priemer plodu. Váha sa pohybuje od 50 do 500g. Šupka býva žltá, zelená a biela s často hnedými fľakmi, ktoré však nemajú vplyv na ich chuť a kvalitu. Tenká šupka má vplyv aj na ťažký transport tohto ovocia. Plody majú niekoľko fazule podobnej semená, dlhé asi 2,5cm, ktoré sú jedovaté. Jemná, krémová dužina je od bielej cez žltú až po oranžovú farbu. Chuťovo je to zmiešanina od banánov, manga, ananásu a vanilky. Chuť je intenzívna a sladká, vyznačuje sa výraznou vôňou. Asimina má vysoký obsah vitamínov A a C ( viac ako jablko ) a minerálov, má veľkú kalorickú hodnotu. V jednotlivých odrodách sú však veľké rozdiely.

Choroby a škodcovia:
Zatiaľ neboli na rastlinách pestovaných u nás zistené choroby alebo napadnutie nejakými škodcami.

Zber a skladovanie:
Najväčšia časť zberu sa vykonáva v septembri až októbri. Keď začínajú asimínie dozrievať, je to cítiť podľa vône už z zdialky. Ovocie pomaly mäkne a farba prechádza zo zelenej do žltej. Ovocie pre transport, ale aj pre seba, by sme mali zberať pred plným dozretím. Najideálnejšie je pri začiatku mäknutia a prechádzaní zo zelenej farby na žltú. Zberáme ich veľmi opatrne, nakoľko sú háklivé na otlačenie a poškodenie. Mali by sme ich ukladať do vystlanej bedničky. V studenej pivnici pri teplote 1 až 2°C ich môžeme nechať 2 až 3 týždne, za ten čas úplne dozrejú. Pri zbere dozretého ovocia ho musíme skonzumovať do 3 dní.

Využitie:
Pawpaw zatiaľ komerčne využívaná nie je, asi pre jej krátku skladovateľnosť a ťažkú prepraviteľnosť. Najväčšia časť plodov sa skonzumuje čerstvé.
Dá sa využiť aj do zmzlín, na výrobu marmelády, do koláčov, na výrobu vína ale aj destilátov lahodnej chuti. Momentálne je skúmaná pre svoje liečivé účinky.

Odrody:

Davis - neskorá odroda dozrievajúca začiatkom októbra, stredne veľké plody dlhé do 12 cm a 120g vážiace, dužina je žltá, šupka zelená, na opelenie potrebuje iný druh, aspoň do vzdialenosti 9m, u nás už dlhoročne pestovaná

Overleese - stredne neskorá odroda, dozrievajúca koncom septembra až začiatkom októbra, veľmi veľké plody vážiace až 340g, má málo semien, žltooranžová dužina, žltozelená hladká šupka, na opelenie potrebuje iný druh, aspoň do vzdialenosti 9m

Prima - samoopelivá odroda, veľké plody a málo semien

Sunflower - mnohý ju uvádzajú ako samoopelivú odrodu, ale podľa našich dostupných informácii má pri samoopelení malé a málo plodov, neskorá odroda, dozrievajúca začiatkom až v strede októbra, stredne až veľké plody vážiace okolo 240g, dužina máslovej farby s málo semenami

Ovocinárstvo

Ďalšie sekcie

SKLADOM JAHODY NOVÉ

Ponúkame na výsadbu sadenice.

Ovocné nové jeseň 20

Na jesennú sezónu predaja ovocných stromov sme pre vás pripravili viacero noviniek. Krátky prehľad.

Rodiné ovocné stromy

Ovocie po celú sezónu, šetria miesto, môžete objednávať.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

AKCIE.

Pri AKCIÁCH bude platiť iba jedna. Stáva sa, že máme akciu na semená a aj na prepravu. Bude platiť tá s výraznejšou zľavou.

Semená Semo new 2019

Na jarnú sezónu pre nedočkavých novinky z kuchyne Sema.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ RASTLINY A SEMENÁ PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.

Marhule budúcnosti. Odrody novej generácie.