Čerešňové podpníky

Keď sa povie čerešňa, každý si hneď predstaví mohutný, veľký strom. V dnešnej dobe malých záhrad však potrebujeme stromky s menším rastom a bohato rodiace, preto sa trend odvíja tak, že silno rastúce podpníky sa pomaly ale isto dostávajú do úzadia a viac menej každý si na tú plochu vysadí viac menších stromkov. Pri čerešniach je tento vývoj najvypuklejší.

ponuka podpníkov na predaj

Čerešňa vtáčia (vtáčnica) Prunus avium

Podpníky pre čerešne Čerešňa vtáčia alebo ľudovo nazývané vtáčnica, rastú veľmi silno a kolmo hore, preto nastupuje neskoršie do rodivosti. Tvoria košaté a rozložité koruny. Odporúča sa spon 6-8m. Tieto podpníky majú veľmi dobrú afinitu so všetkými známymi čerešňami a višňami. Uprednostňuje hlboké a chladné pôdy. Trend je však opačný, preto pomaly idú do úzadia a nastupujú podpníky slabšie rastúce so skoršou a veľkou rodivosťou.

Mahalebka Prunus mahaleb

Podpník mahalebka pre čerešne je trochu slabšie rastúci podpník ako čerešňa vtáčia (vtáčnica). Odporúča sa spon 5-6m od seba. Je odolnejší voči suchým podmienkam a má zvýšenú odolnosť voči chloróze. Pre ťažké pôdy nie je moc vhodný. Je vhodným podpníkom aj pre višne. Oproti čerešni vtáčej, stromky naštepené na mahalebke nastupujú skôr do rodivosti.

Colt Prunus avium x Prunus pseudocerasus.

Podpníky Colt sú anglického pôvodu, rastú asi o 25% slabšie ako čerešňa vtáčia. Na pôdne podmienky moc náročné nie sú, môžu byť aj vlhké a hlboké. Hodia sa na vyššie pestovateľské tvary. Môžeme ich použiť aj na nižšie tvary, ale tam dávame prednosť podpníkom Gisela alebo Weiroot.. S niektorými odrodami nemá dobrú afinitu. V niektorých literatúrach sa uvádza jej menšia mrazu odolnosť.

Gisela 5 Prunus cerasus x Prunus canescens.

Podpník Gisela 5 je z rodu Gisela najrozšírenejší podpník a v posledných rokoch sa ukazuje ako najperspektívnejší. Či už na štíhle vretená, malé stromky v malých záhradách, intenzívne pestovanie či už v úrodnosti, kvalitou plodov, veľmi skorým nástupom do rodivosti, flexibilitou na pôdne podmienky, mrazu odolnosťou, podporou horizontálneho rastu konárov a netvorí výmladky. Rast je asi o 50% slabší ako u čerešni vtáčej. To sú všetko vlastnosti, ktoré aj do budúcnosti dávajú vysoké predpoklady na jeho rozšírenie.

Gisela 3.

Gisela 6.

Weiroot.

 

Ovocinárstvo

Ďalšie sekcie

SKLADOM JAHODY NOVÉ

Ponúkame na výsadbu sadenice.

Ovocné nové jeseň 20

Na jesennú sezónu predaja ovocných stromov sme pre vás pripravili viacero noviniek. Krátky prehľad.

Rodiné ovocné stromy

Ovocie po celú sezónu, šetria miesto, môžete objednávať.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

AKCIE.

Pri AKCIÁCH bude platiť iba jedna. Stáva sa, že máme akciu na semená a aj na prepravu. Bude platiť tá s výraznejšou zľavou.

Semená Semo new 2019

Na jarnú sezónu pre nedočkavých novinky z kuchyne Sema.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ RASTLINY A SEMENÁ PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.

Marhule budúcnosti. Odrody novej generácie.