Sadenie a poliatie ovocných výpestkov

Sadenie a poliatie ovocných výpestkov

Pri samotnom sadení stromčekov je najvhodnejšie, ak sú pri výsadbe dve osoby.

Stromček umiestňujeme zo severnej strany od kolíka. Sadíme do takej hĺbky, v akej boli výpestky v škôlke. Len bobuľoviny sadíme o 10-15cm hlbšie. Zvlášť dbáme o to, aby miesto štepenia bolo aspoň 5cm nad zemou. Korene zasypávame ľahkou jemnou zeminou. Dobré prepadávanie zeminy medzi korene zabezpečíme ráznym pohybom výpestkom hore-dolu.

Po čiastočnom zasypaní korene dôkladne prišliapneme a zalejeme. Až po vsiaknutí vody zasypanie ukončíme, výpestok nakopcujeme a upevníme osmičkou k opore. Tam kde hrozí nebezpečenstvo poškodenia zverou, kmienky obalíme pevnejším papierom alebo chráničmi.

Pri jarnom sadení nerobíme pri kmeni kopček, ale okolo stromčeka urobíme misu pre ďalšie zaliatie stromčeka. Po ďalšom poliati počkáme, kým voda úplne nevsiakne a pôdu jemne pritlačíme. Na vrch dáme jemnú zeminu, ktorá zabezpečí aby stromček nevyschol a uľahčí neskoršie odstraňovanie burín.
 

UPOZORNENIE: Čím je pôda pri sadení vlhkejšia, o to je dôležitejšie zaliatie stromčeka po vysadení, aby sa dosiahol dobrý kontakt koreňov a zeminy.

Predchádzajúci
Nasledujúci