Rakytník

Rakytník

​                  Rakytník a prečo ho pestovať

Poznáte rakytník? Ak nie je najvyšší čas aby ste sa dozvedeli viac.

Rakytník pochádza z Ázie, vyskytuje sa hlavne v Číne, Nepále a v Indii. V týchto krajinách patrí medzi vysoko liečivé rastliny a pre jej účinky je sa často využívaná. Nazýva sa preto aj rastlina budúcnosti. Jej plody obsahujú vysoké množstvo vitamínov a cenných látok, ktoré nenájdete v inej ovocnej drevine mierneho pásma. Ker je tŕnitý ( v ponuke máme aj nové odrody bez tŕňov medzi, ktoré patrí rakytník Atlajská ) a dorastá do výšky 3 - 6 m. Listy sú kopiovité, sfarbené do zeleno-strieborna a bobule jasno-oranžové so sladkokyslou až horkastou chuťou. 

Na Slovensku patrí medzi netradičné ovocie, je to ker alebo menší strom, ktorý zaujal verejnosť hlavne pre svoje jasno-oranžové malé bobule. Teda patrí aj medzi okrasné odrody. 

Vitamíny a použitie

Bobule obsahujú viac vitamínu C ako citrusy, je známe, že obsahuje 10xkrát viac ako pomaranče. Jedna bobula obsahuje odporúčenú dennú dávku vitamínu C. Ďalej obsahuje vitamín A a mnoho organických kyselín. Podporuje imunitný systém, je vysoko účinná pri virózach, prechladnutiach, angíne, ale pomáha aj regulovať krvný obeh, pri reumatizme a povzbudzuje činnosť pečene. Vysoké množstvo vitamínov dokáže pomôcť pri viacerých zdravotných problémoch. Rakytník má širokú formu využitia, medzi populárne patrí džem, čaj zo sušených bobúl, kompóty, oleje, sirupy, ale i ovocný rakytníkový likér.  Je výborný aj na priamy konzum. 

Pestovanie a podmienky

Na pestovanie je potrebné samičku a samca, inač je pestovanie nenáročné. Pri výbere stanoviska je treba dbať na slenčné lúče. Rakytník treba zasadiť tam kde najviac dopadajú. Pri skracovaní vetvičiek s plodmi sa rez robí max. každý druhý rok. Drevina má dlhé a pevné korene, čo je veľká výhoda pri pestovaní. Má opadavé listy a v apríli začína kvitnúť do žlta. Dôležité je spomenúť, že plody sa nachádzajú na tŕnitých vetvičkách čo celkovo robí oberanie plodov náronejším. Plody sa na stopke držia pevne a preto sa zberajú plody až v zime - najlepšie aj pri mínus 10 stupňov Celzia. Teda v zime sa postrihávajú vetvíčky a zamrazia sa. Potom sa ľahko bobule oberú.  Rakytník je náchylný na hubové choroby, vošky, pričom sa dajú využiť dostupné prostriedky na ich zničenie. Na pôdu je nenáročný, ale pre lepší rast je dobré pridať hnojivo s fosforom. Voči mrazu je odolná, má ranné dozrievanie, vyhovuje jej aj sucho, dôležité je závlaha v období zakoreňovania. Inak je rakytník ideálnou drevinou na pestovanie.  

Nasledujúci