Pestovanie ovocných stromov bez chemickej ochrany

Pestovanie ovocných stromov bez chemickej ochrany
 

Pestovanie prvotriedneho ovocie bez chemických prostriedkov sa stalo trendom v súčasnosti. V ponuke máme niekoľko druhov odrôd a každú sezónu sa počet zvyšuje.

Konzum BIO potravín sa za posledný rok zvýšil a starostlivosť o zdravie je nový životný trend. Bio ovocie je výživnejšie, obsahuje viac vitamínov, minerálov. Pri chemických ošetrovaných ovociach zostávajú pesticídy aj po umytí. A nielen prospievate sebe a svojej rodine, ale aj životnému prostrediu. Spôsobuje menej znečistenia, skleníkových efektov a mnoho viac.

Medzi bio pestovateľné stromy patria rezistentné odrody, tolerantné na choroby. Na týchto odrodách sa neprejavujú príznaky najvýznamnejších chorôb.

Medzi najpopulárnejšie pestované ovocné stromy patria jablone. V tomto období je už niekoľko rezistentných odrôd, ktoré sú odolné voči najvýznamnejším hubovým chorobám, múčnatke a chrastavitosti. Samozrejme, nikdy sa nedá na 100% povedať, že odroda je plno rezistentná. Závisí to aj od klimatických podmienok, polohy pestovania, vegetačného obdobia a pod. Preto sú viac úspešné odrody vyšľachtené na Slovensku. Medzi tieto patrí napríklad Topaz, Rubinola, Selena, Pinova, Anglod, Rosana a mnoho ďalších, ktoré nájdete na našej stránke a podľa filtrov si vyberiete sú najvhodnejšiu pre Vás. 

K rezistentným jadrovinám patria aj niektoré odrody hrušiek, ázijské hrušky sú napadané škodcami len ojedinele. Ďalej sú dule odolné voči chorobám, mišpule, oskoruše.

Pri broskyniach, marhuliach a nektarinkách nastáva problém s kučeravosťou, striekanie je dôležité a Váš stromček sa bez neho nezaobíde.  Jedine marhuľa Congat sa prejavuje ako rezistentná na šárku a zatiaľ nenapadaná moniliózou. Medzi slivky za posledné roky pribudli nové odrody rezistentné na najvýznamnejšie choroby. V našom sortimente nájdete odrody ako Jofela, Topfirst, Tophit, TophitPlus alebo Toptaste. Sú to moderné odrody,  rezistentné voči šárke, samoopelivé a veľmi kvalitné. Medzi kvalitné odrody višní rezistentných voči monilióze a listovej škvrnitosti patrí nová odroda Achát a Gerema.

Medzi nenáročné ovocie na pestovanie bez chemickej ochrany patrí drobné ovocie, ako egreš, černice. Pri egrešu bol v minulosti vysoký problém s americkou múčnatkou, v súčasnosti nájdete v našom sortimente len odrody, ktoré sú rezistentné a ich pestovanie sa výrazne zjednodušilo.

Svoju popularitu má netradičné, malo pestované ovocie, ktoré je odolné voči chorobám na Slovensku a veľkou výhodou je výborná chuť s vysokým obsahom vitamínov. Medzi populárne patrí napríklad kiwi, muchovník, jarabina a mnoho ďalších. 

Pestovanie sa neustále zjednodušuje s skvalitňuje, preto si stačí len vybrať.

Predchádzajúci
Nasledujúci