Pestovanie Kiwi

Pestovanie Kiwi

STANOVIŠTE

Aktinídia (KIWI) pochádza zo subtropických oblastí. Napriek  naším nepriaznivým pestovateľským podmienkam sa už viacerým pestovateľom na Slovensku darí vypestovať kvalitné a chemicky neošetrované plody. Pre úspešné pestovanie je nevyhnutná teplá, pred vetrom dokonale chránená, slnečná poloha. Z hľadiska slnečného žiarenia je dôležitý výber správnej svetovej strany. Dlhoročným pestovaním sa zistilo že najvhodnejšie sú juhozápadné až severozápadné polohy. Najvhodnejším miestom na vysadenie je stena domu, rozličné múriky, drôtené alebo drevené opory a pergoly.

PODA

Kiwi vyžaduje kyslú pôdnú reakciu s hodnotou pH okolo 5,5 až 6,5. Ak nie je pôda dostatočne kyslá, pridáme kyslú rašelinu. Pôda by mala byť kvalitná, humózna s dostatkom vlahy.

VYSÁDZANIE.

Pred vysadením pôdu dostatočne hlboko skypríme. Podľa možnosti pred vysadením do pôdy zapravíme dobre uležaný maštaľný hnoj alebo vyzretý kompost v dávke 10 kg / m?. Kontajnerované rastliny s dobre prekoreneným koreňovým balom môžeme vysádzať celé vegetačné obdobie. Vysádzame minimálne dve rastliny , z ktorej je jedna samčia a jedna samičia rastlina. Ako opeľovača môžeme vysadiť aj samčiu rastlinu aktinídie význačnej ( Actinidia Arguta ).

OŠETROVANIE.

Najväčšiu ochranu proti mrazom petrebujú rastliny v prvých troch rokoch pestovania. Obalujeme na zimu najmä kmienik a pôdu okolo rastlín hrubšie nastielame vrstvou slamy alebo čečinou. Pred jarnými mrazmi zabezpečíme ochranu pučiacich rastlín kartónom jutovinou alebo inou prikrývkou. Teploty -12?C až -15°C poškodzujú kvetné puky a silnejšie mrazy aj drevné časti. Počas vegetácie rastliny primerane zavlažujeme, ináč zhodia plody.

REZ A TVAROVANIE NA PERGOLU

V prvom roku koncom zimy výhonok zrežeme na jeden dobre vyvinutý púčik. Letorast musí rásť po opore pergoly rovno bez ovíjania. Slabé výhonky priebežne odrezávame. Pred zimou kmeň chránime dôkladním obalením alebo položením a  prikrytím na zemi. V druhom roku koncom zimy kmeňový výhonok zrežeme pri vrchole na dva až tri dobre vyvinuté púčiky. Necháme iba 2 – 3 letorasty. Slabé výhonky znovu odstraňujeme. V treťom roku koncom zimy skrátime letorasty asi o tretinu. Z ich  púčikov rastú rodivé letorasty a z ich troch najspodnejších púčikov sa tvoria kvety a prvé plody. V auguste nové letorasty skrátime od posledného plodu na osem púčikov. V štvrtom roku koncom zimy letorasty skracujeme na dvojpúčikové čapíky. Letný a zimný rez rodivých výhonkov robíme podobne ďalšie dva roky. Pri ďalšom reze dbáme na to, aby rastliny vytvárali dostatok rodivého obrastu a pritom zostali presvetlené. Plody sa tvoria iba na jednoročnom dreve.       

REZ A TVAROVANIE NA STENE ALEBO DROTENKE

Vprvých 2 – 3 rokoch vypestujeme kmienik a bočné kostrové ramená. Z ich púčikov vyrastú rodivé letorasty, ktoré zimným a letným skracovaním pripravujeme na rodivosť podobne ako pri pergole.

HNOJENIE.

Prvýkrát hnojíme na jar v druhom roku po vysadení. Hnojíme Cereritom alebo iným viaczložkovým hnojivom bohatým na fosfor a draslík a to v dávke 100g na jednu rastlinu. Od tretieho roku, keď rastliny prichádzajú do rodivosti, zvýšime dávku hnojiva na 200-300g na rastlinu.

ZBER A USKLADNENIE

Dozrievajúce plody nechávame na rastlinách až do nekorej jesene, ale najdlhšie do prvých mrazov. Trháme alebo striháme ich aj s kališnou stopkou. Ak sú balené do jemnej fólie, môžeme ich uskladňovať niekoľko mesiacov pri teplote 0?C. Počas skladovania postupne prichádzajú do konzumnej zrelosti, ktorú si udržia až do marca. Plody nešúpeme, ale rozpolíme a do čista vyberáme lyžičkou

Predchádzajúci