Moruša

Moruša

 

Moruša naša stromová malina a jej pestovanie 

 

Moruša patrila na Slovensku medzi tradičné ovocie, boli hojne vysádzané, ale postupom času sa na významné ovocie s vysokým obsahom vitamínov zabudlo. A aj vďaka svojim liečivým učínkom sa dostáva opäť do pozornosti, obsahuje 70% vody, 15 % cukru, 1% organických kyselín a hlavne vitamín B1, B5, C a E. Jej účinky su hlavne protizápalové a dezinfekčné, výborná na horné dýchacie cesty. Plody nie sú jediné, ktoré môžete využiť. Listy obsahujú esenciálne látky, znižujú krvný tlak, podporujú krvotvorbu a pomáhajú pri liečbe leukémie. Listy môžete luhovať a pripraviť si čaj. Kôra stromu má rovnako liečebné účinky, hlavne pri zápche. 

Plody

Moruša je známa aj ako stromová malina, má podobné plody ako černica a malina. Sú podlhovasté, chuť je sladkokyslá. Je výborná na priamy konzum, ale i spracovanie, či mrazenie. Rozlišujeme morušu čiernu (Morus nigra), bielu (Morus alba) a červenú (Morus rubra). Patrí medzi medonostné rastliny, ktoré dozrievajú od júna do augusta, a z jedného stroku je možné získať 70-100 kg plodov.

Moruša biela (Morus alba) pochádza z Číny dorastá do 15 m a má sladké plody. Moruša červená (Morus rubra) je zo Severnej Ameriky, dorastá do výšky až 20m. Patrí medzi najvyššie moruše. Biela aj červená moruša sú odolné na suchú pôdu, sú nenáročné na pestovanie aj v znečistenom životnom prostredí. Dozrievajú už koncom jari, na prelome juna a júla. Zber je nenáročný a stačí pod stromček rozprestrieť fóliu a zatriasť korunu. 

Moruša čierna (Morus nigra) patrí medzi najnižšie druhy moruše, dorastá do 7m až 10m. Strom čiernej moruše patrí medzi najhustejšie rozkonárené, preto je dôležitý rez. Na podnebie je citlivá a náročnejšia, je dôležité aby bola pestovaná v teplých polohách a nie je prívržencom ani vlhkým letám. dozrieva počas leta a oberanie je náročnejšie ako pri bielej a červenej. 

Pestovanie

Jej hlavnou výhodou je nenáročné pestovanie a výborná chuť. Strom netrpí chorobami a preto nepotrebuje chemickú ochranu a je možné bio pestovanie. Podnebie potrebuje teplejšie, najlepšie južné svahy s vlhkou a slabo kyslou pôdou. Na Slovensku jej hlavne vyhovujú vinohradnícke oblasti. Pestujú sa ako polokmene a vysokokmene. Moruša je samoopelivá, stromky by sa mali rezať v zime, pretože na jar konáre nadmerne slzia. V tom prípade sa rany vypalujú žeravým železným predmetom. Koruna sa vytvára zo 4 -5 kostrových konárov. 

Je dôležité aj ostraňovanie konárov v neskoršom raste, hlavne tých ktoré rastú nesprávnym smerom alebo keď je koruna prehustená. N začiatku pestovania je dôležité okopávanie, prihnojovanie a zavlažovanie. Moruše sú vhodné hlavne do väčších záhrad, minimálne 7-10 metrov od seba. 

V ponuke http://www.klivia.com/ekostrom/malo-zname-ovocne-druhy/morusa

Predchádzajúci
Nasledujúci