Moruša

Moruša

Moruša patrila na Slovensku medzi tradičné ovocie, boli hojne vysádzané, ale postupom času sa na významné ovocie s vysokým obsahom vitamínov zabudlo. A aj vďaka svojim liečivým učínkom sa dostáva opäť do pozornosti, obsahuje 70% vody, 15 % cukru, 1% organických kyselín a hlavne vitamín B1, B5, C a E. Jej účinky su hlavne protizápalové a dezinfekčné, výborná na horné dýchacie cesty. Plody nie sú jediné, ktoré môžete využiť. Listy obsahujú esenciálne látky, znižujú krvný tlak, podporujú krvotvorbu a pomáhajú pri liečbe leukémie. Listy môžete luhovať a pripraviť si čaj. Kôra stromu má rovnako liečebné účinky, hlavne pri zápche. 

Moruša je známa aj ako stromová malina, má podobné plody ako černica a malina. Sú podlhovasté, chuť je sladkokyslá. Je výborná na priamy konzum, ale i spracovanie, či mrazenie. Rozlišujeme morušu čiernu (Morus nigra), bielu (Morus alba) a červenú (Morus rubra). Patrí medzi medonostné rastliny, ktoré dozrievajú od júna do augusta, a z jedného stroku je možné získať 70-100 kg plodov.

Jej hlavnou výhodou je nenáročné pestovanie a výborná chuť. Strom netrpí chorobami a preto nepotrebuje chemickú ochranu a je možné bio pestovanie. Podnebie potrebuje teplejšie, najlepšie južné svahy s vlhkou a slabo kyslou pôdou. Pestujú sa ako polokmene a vysokokmene. Moruša je samoopelivá, stromky by sa mali rezať v zime, pretože na jar konáre nadmerne slzia. V tom prípade sa rany vypalujú žeravým železným predmetom. Koruna sa vytvára zo 4 -5 kostrových konárov. 

Dočitajte sa viac na http://www.klivia.com/ekostrom/morusa-pestovanie

Zoradiť podľa:
Zobraziť:
Zobraziť: zoznam mriežka