Choroby škodcovia rajčiakov

Rajčiaky patria u nás medzi najviac pestovanú zeleninu a bohužiaľ aj medzi jednu z najviac napádaných rastlín chorobami a škodcami. V prípade záujmu nám pošlite mailom na adresu kvety@klivia.com foto poškodenej rastliny, aby sme mohli poradiť.

Fytoftóra rajčiakov.

Je známa aj ako pleseň zemiaková na rajčiakoch. Za pár dní nám dokáže zlikvidovať celý porast rajčiakov. S preventývnymi postrekmi začíname už v júni. Intervaly by nemali byť dlhšie ako 14 dní, pri daždivom počasí skrátime na 7 až 10 dní. Rajčiaky zavlažujeme podľa možnosti podmokom a pri pestovaní v rýchlarniach sa snažíme udržovať nižšiu vzdušnú vlhkosť. Momentálne dostupné prípravky: Acrobat MZ, Bravo 500, Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Dithane DG Neo-Tec, Funguran, Champion 50 WP, Kocide 2000, Kuprikol 50, Novozir MN 80, Ridomil Gold Plus 42,5 WG, Tanos 50 WG.

Alternáriová škvrnitosť listov a plodov.

Na listoch aj plodoch vznikajú tmavohnedé škvrny 5 až 10 mm veľké. Škvrny sa postupne zväčšujú a postupne zachvátia celú rastlinu. Striekať začíname najneskôr po zistení prvých príznakov týmito prípravkami: Acrobat MZ, Bravo 500, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Tanos 50 WG. Intervaly by nemali byť dlhšie ako 14 dní, pri daždivom počasí skrátime na 7 až 10 dní. Rajčiaky zavlažujeme podľa možnosti podmokom a pri pestovaní v rýchlarniach sa snažíme udržovať nižšiu vzdušnú vlhkosť.

Septóriová škvrnitosť listov rajčiakov.

Veľmi často sa zamieňa s alternáriovou škvrnitosťou, škvrny sú však menšie. Zasahuje len listy a stonky rastlín a postihuje len rajčiaky pestované v poľných podmienkach. Všetky prípravky proti fytoftóre sú účinné aj proti septorióze, takže keď sme zasiahli proti fytoftóre, samostatne proti tejto chorobe zasahovať nemusíme.

Hniloba špičiek plodov rajčiakov.

Príčinou tohto ochorenia je neharmonická výživa, hlavne s narušeným príjmom vápnika z pôdy a nedostatkom vlahy v období intenzívneho rastu. V mnohých prípadoch je to aj odrodová vlastnosť. Na odstránenie tejto choroby stačí rovnomerná závlaha v období sucha a postreky listovým hnojivo s vyšším obsahom vápnika Florasin Calcium Plus, Lamag Vápnik, Wuxal SUS Kalcium v 7 až 10 dňových intervaloch.

Zvinovanie listov rajčiakov.

Ide o reakciu na poveternostné podmienky, hlavne na vysoké teploty a nízku vzdušnú vlhkosť. Náchylné sú hlavne univerzálne odrody, určené na poľné aj skleníkové pestovanie. Sú náročnejšie na vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto sa v poľných podmienkach bránia nadmernému odparovaniu vody zvinovaním listov.

Kladospóriová škvrnitosť listov rajčiakov.

Choroba vzniká hlavne pri vysokej vzdušnej vlhkosti v rýchliarňach. Odporúča sa intenzívne vetranie, redší spon, závlaha podmokom. Striekame pri prvých príznakoch Cuprocaffaro, Dithane DG Neo-Tec, Kuprikol 50, Novozir MN 80.

Molice na rajčinách.

Proti moliciam musíme behom 3 až 5 dní spraviť minimálne 3 postreky a treba ich striedať. Použijeme Actara 25 WG, Applaud 25 WP, Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SP, Rimon 10 EC, Talstar 10 EC.

Praskanie plodov.

Vzniká pri nepravidelnej zálievke.

Zelený prstenec na vrchole plodov rajčiakov.

Je odrodovou vlastnosťou, pestujeme odrody odolné a dodávame pravidelnú výživu.

 

 

 

Rady a tipy

Ďalšie sekcie

SKLADOM JAHODY NOVÉ

Ponúkame na výsadbu sadenice.

Ovocné nové jeseň 20

Na jesennú sezónu predaja ovocných stromov sme pre vás pripravili viacero noviniek. Krátky prehľad.

Rodiné ovocné stromy

Ovocie po celú sezónu, šetria miesto, môžete objednávať.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

AKCIE.

Pri AKCIÁCH bude platiť iba jedna. Stáva sa, že máme akciu na semená a aj na prepravu. Bude platiť tá s výraznejšou zľavou.

Semená Semo new 2019

Na jarnú sezónu pre nedočkavých novinky z kuchyne Sema.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ RASTLINY A SEMENÁ PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.

Marhule budúcnosti. Odrody novej generácie.