Zimné záhrady

Na terase a oknách máme veľa rastlín ktoré treba prezimovať. Jednou z alternatív je zimná záhrada

Ako si vybrať správnu polohu?

Zimná záhrada obrátená na juh sa môže stať v zime príjemným miestom na posedenie, no v lete v nej býva neznesiteľne horúco. V záhrade orientovanej na sever zase môže byť v lete chladnejšie, ale v zime sa v nej musí kúriť. Najvhodnejšia záhrada je otočená buď na západ alebo na východ, ale vždy však s dokonalým tienením a so strešnými vetracími panelmi - ich plocha by mala predstavovať štvrtinu celej podlahovej plochy.

Vyberte si správny materiál

Každý materiál má svoje výhody i nevýhody. Konštrukcie zo zliatin hliníka si vyžadujú menšiu starostlivosť než z dreva, ale nie sú ako také teplé. Drevené konštrukcie sa síce musia každé dva až tri roky napúšťať olejom alebo ochranným náterom, ale teplota v týchto zimných záhradách dosahuje v zime o jeden až dva stupne viac ako v hliníkových. Rozličné dostupné plastové a polyetylénové fóliovníky nepotrebujú takmer nijakú údržbu - treba ich len raz do roka umyť.

Vyberte si štýl

Nábytok do zimnej záhrady má byť pohodlný a odolný proti vlhkosti. Ratanový pôsobí veľmi atraktívne najmä vtedy, keď ho obklopujú veľkolisté rastliny, napr.: Ficus lyrata a Chamaedorea elegans. Do zimnej záhrady v eduardovskom štýle je vhodný nábytok z tepaného železa, obklopený fuksiami, muškátmi a voňajúcimi druhmi, ako je skrutec (Heliotropium)

Farebné steny

Využite aj steny a strop zimnej záhrady. Okrem modrej a bielej mučenky (Passiflora caerulea) pekne ukážu aj modrá Sollya heterophylla a karmínová bugénvilea. Z rastlín s voňavými kvetmi môžete veľmi vhodne vysadiť Jasminum polyanthum. Muškáty s brečtanovitými listami nechajte visieť zo závesných nádob, okenných ríms a políc.

Miesta na vysadenie

Rastlinám, ktoré obľubujú vlhkosť, sa bude najlepšie dariť na podlahe zimnej záhrady v črepníkoch. Na vysoké police, kam ľahšia prúdi k rastlinám vzduch, umiestnite senpólie a begónie, ktoré nemajú rady vysokú vlhkosť vzduchu. Po zaliatí sa presvedčte, či voda nezostáva v miskách pod črepníkmi.

Rýchle zatienenie

Ako účinné a prenosné tienidlá môžete využiť kusy mušelínu, ktoré malými elastickými uškami našitými do rohov upevníte na háčiky umiestnené v rámoch sklených tabúľ.

Obmedzte účet za kúrenie

Do zimnej záhrady vyberte rastliny stredozemného pôvodu, aby ste znížili výdavky za energiu. Tieto rastliny prežívajú zimu pri + 6 °C, čo je omnoho nižšia teplota, než vyžadujú tropické rastliny. V lete ich môžete premiestniť do vonkajšieho prostredia a do zimnej záhrady vrátiť až pred prvými mrazmi.

Čistenie v lete

Keď sú v lete rastliny umiestnené vonku, využite to a zimnú záhradu dôkladne vyčistite. Police a sklá umyte dezinfekčným prostriedkom. Veľkú pozornosť venujte miestam, kde sa sklené tabule prekrývajú a nečistotu odtiaľ odstráňte malým nožíkom.

Rady a tipy

Ďalšie sekcie

UPOZORNENIE SVIATOK.

PIATOK 15.9.2017. BUDE OTVORENÉ OD 9,00 DO 12,00 HOD.

ZÁSIELKY OBNOVENÉ.

Zásielková služba je ZNOVU V PREVÁDZKE.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Nové ovocné odrody

Tento rok uvádzame tzv. Rodinné stromy, kde na jednom rastie viac druhov a odrôd. Viac sa dozviete TU.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ OVOCNÝ STROMČEK PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.