Novinky jeseň 2010

Tento rok Vám ponúkame veľa noviniek. Ide hlavne o výpestky stĺpové, vretená a na slabo rastúcich podpníkoch.
ZOZNAM EŠTE NIE JE KOMPLETNÝ.

JABLONE.

CAMPANILO CINQUE - stĺpová jabloň, Najnovšia odroda Campanilo stĺpovitej jablone, Campanilo sú nové odolné a zdravé odrody jabloní, ktoré už viac nie sú náchylné na plesňové ochorenia ako predovšetkým na chrastavistosť a múčnatku. Rast je kompaktný, rovný stĺpovitý bez rozvetvenia, silný a stabilný, kvet je bohato kvitnúci, plody sú cca 8-9cm veľké žlté s červenou farbou, so sladko-kyslou chuťou a arómou, opelovač-vačšina štandardných odrod, zber plodov je začiatok až stred októbra, dozrievanie plodov po oberaní-od novembra. skladnosť plodov je od novembra do februára.
RHAPSODIE - stĺpová jabloň, plod-stredne veľký, kúželovitý, hladká šupka, zeleno-žltý a až do 50% oranžovo- červený, veľmi šťavnatý, zrelosť-stred septembra, rozkvet-stredne neskorý, menej citlivá voči múčnatke, stolová odroda.
GOLDROSIO GOLDEN 1400 KE - mutácia z Golden Delicious. Rast je silný až stredne silný, kvitne stredne neskoro, plody sú zeleno-žlté a pri dozreti žlto-červené, stredné až veľké, sladko-kyslá šťavnatá chuť s arómou, Zber a skladnosť ako Golden Delicious
PINOVA - štíhle vreteno
RUBINOLA - štíhle vreteno
TOPAZ - štíhle vreteno
RUBINFUJI - mutácia z Fuji, silno rastúca, kvet-diploidný, stredne neskorý, podobný ako Golden Delicious, plody sú guľaté, stredné až veľké, rubínovo červené, plod sa začervená  nielen na slnečnej strane ale aj v tienistej strane stromu, chuť je veľmi sladká a šťavnatá, zber je koncom októbra až do začiatku novembra. Dozrievanie plodov po obratí je od novembra do konca júna a skladnosť výborná, 7-8 mesiacov v chladnom priestore, pivniciach.

HRUŠKY.

OBELISK - stĺpová hruška, rast-stredne rýchly, plod-veľký, zeleno-žltý, šťavnatý, opelovač-všetky odrody hrušiek, zrelosť-stred až koniec októbra, skladovateľná do januára, je to dobrá zimná odroda hrušky, vhodná na spracovanie a konzum
CONDO - Rast je pomalý až stredne silný, kvet je diploidný, stredne neskorý až neskorý, iba málo chúlostivý voči mrazu. Plody sú stredné až veľké, žlto-zelené, šťavnaté s príjemnou sladkou až sladko-kyslou chuťou. Zber je v septembri a októbri, je to jesenná odroda hrušky. Skladnosť je do januára.
UTA - Rast je pomalý až stredne silný, kvet je bohatý a pravidelný, diploidný. Ako opelovače sú najvhodnejšie  Clapps Liebling, Williams Christ, Conference. Plody sú veľké až veľmi veľké, zlato-bronzová farba, veľmi dobrá stolová odroda, stredne šťavnaté so silnou arómou. Zber je v strede októbra a dozretie plodov od novembra do februára, skladnosť na chladných miestach.

SLIVKY.

APRIMIRA - vznikla krížením marhule Orangered a mirabelky von Herrenhausen. Má pevnú dužinu oranžovo žltej farby s typickou marhuľovou arómou. Chuť je korenistá, aromatická, sladká. Jadro je malé a bez problémov sa oddeľuje od dužiny. Plody sú žlto oranžovo, s červeným líčkom, vážia od 35 do 45 g. Strom nemá silný vzrast, jeho konečná výška je 250 - 300 cm. Dozrieva v strede augusta a keďže plody pevne držia na stopke, dajú sa oberať dlhšie obdobie. Do rodivosti nastupuje skoro, rodí bohato a pravidelne. Ako opeľovače sú vhodné slivky. Veľkou výhodou je, že netrpí modernými chorobami ako je šárka a monilióza. Netrpí ani hrdzou a voškami.
BELLAMIRA
- veľkoplodá myrabelka, štíhle vreteno, rast-silno rastúca, plod-veľkoplodá, zlato-žltá a slnečné strany do červena, veľmi dobrá chuť, zber plodov-stred augusta až do stredu septembra, čerstvá spotreba a zúžitkovanie, má vysokú obranyschopnosť a len minimálnu náchylnosť na moniliózu, sneť, voš listovú.
HAGANTA - štíhle vreteno
JOJO - štíhle vreteno

BROSKYNE.

BENEDIKT - odolná voči kučeravosti, pár lístkov čo ju napadne stačí odtrhnúť, bujný vzrast, vysoko úrodná, samoopelivá, zreje koncom augusta až začiatkom septembra, plody sú červené veľké ( 120 - 140 g ), dužina je biela až zelenkavá, šťavnatá, dobre sa oddeľuje od kôstky, ideálna ako stolové ovocie a na spracovanie.
REVITA - odolná voči kučeravosti, pár lístkov čo ju napadne stačí odtrhnúť, bujný vzrast, vysoko úrodná a pravidelná, uvádzaná ako samoopelivá, ale vhodnejšie je mať opeľovača, zreje v strede až koncom augusta, plody sú veľké žlto zelené, zo slnečnej strany tmavo červené, dužina je krémovo biela, šťavnatá, sladká, dobre sa oddeľuje od kôstky, ideálna ako stolové ovocie a na spracovanie.
SNOW QUEEN - bielomäsá nektarinka, veľmi aromatická nektarinka s bielou dužinou. Plody sú veľmi veľké, tmavočervené na bielo-zelenom podklade, so sladko-kyslou chuťou ako divá broskyňa. Rast je silný až stredne silný.

MARHULE.

CLARINA - rezistentná na šárku, na moniliózu výhonkov a kvetov stredne odolná, po napadnutí rýchlo regeneruje, mimoriadne mrazu odolná odroda, takže vhodná do všetkých oblasti, veľké až veľmi veľké žltkavo oranžové plody s úplne miernym ochlpením, mierne lesklá, dužina je veľmi šťavnatá, aromatická, porovnateľná s odrodou Orangered, zreje začiatkom augusta po odrode Kuresia, skorý nástup do rodivosti s vysokými úrodami.
MINO - rezistentná voči šárke, moníliozou výhonkov a kvetov napádaná veľmi málo, mimoriadne mrazu odolná odroda, takže vhodná do všetkých oblasti, veľké až veľmi veľké oranžovo až krvavo červené plody s úplne miernym ochlpením, dužina je veľmi šťavnatá, aromatická, nie je múčnatá, zreje 14 dní pred odrodou Clarina, skorý nástup do rodivosti s vysokými úrodami výnimočnej kvality.

ČEREŠNE.

REGINA - štíhle vreteno
SKEENA - štíhle vreteno, samoopelivá
SUMSTE - SAMBA - štíhle vreteno, samoopelivá

VIŠNE.

SAFIR - štíhle vreteno, rast-stredne silný, plod-veľmi veľký, guľatý, tmavočervený skoro až čierny, sladko-kyslý, opelovač-samoopelivá, na spracovanie a čerstvý konzum, odporúča sa chránená poloha.

RÍBEZLE.

ROLAN - štíhle vreteno
ROVADA - štíhle vreteno
TITANIA SELECT HOMAI - štíhle vreteno
VELOY - štíhle vreteno
WEISE VERSAILLER - štíhle vreteno

EGREŠE.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Príklad štíhleho vretena pri egrešoch, podobne vyzerajú aj ostatné druhy.

INVICTA - štíhle vreteno
MUCURINES - štíhle vreteno
REDEVA - štíhle vreteno
REXROT - štíhle vreteno
SPINEFREE - štíhle vreteno

MENEJ ZNÁME OVOCIE.

MORENA HOMAI - zemolez kamčatský
FIALKA HOMAI - zemolez kamčatský
PALATINA - mandla sladkoplodá, je to výber s potomstva 70-ročného mandlového stromu v Nemecku. Je odolná voči mrazu, začína kvitnúť v strede marca s jemne ružovými kvetmi a zreje koncom septembra s lahodnými plodmi. Tejto odrode sa dobre darí v suchých, dobre prevetraných podach. Je samoopelivá.
KOSTATA - hurmikaki. Veľké žlté kvety veľkosti cca 2,5cm sa objavujú v skorom lete. Táto selekcia dáva plody bez cudzieho opelovania a plody musia ostať až do úplnej zrelosti na strome aby mali odpovedajúcu chuť. Hurmikakové stromy narastú do niekoľkých metrov a sú vhodné na pestovanie v kontajneroch, ale aj vo voľnej zemi. Mrazuvzdorné až do -20 stupňov Celzia. Nutná poloha pre rast je slnečná až polotieň.
KASANLAKER - drieň veľkoplodý
PANCHAREVO - drieň veľkoplodý
SHUMEN - drieň veľkoplodý
LANG - datla čínska, žlté a jemne voňavé kvety na začiatku leta, hnedo-červené plody cca 3cm veľké s vysokým obsahom vitamínu C. Mrazuvzdorné do -20/-25 stupňov Celzia. V prvých rokoch však treba chrániť pred zimou.
SUNSHINE BLUE - čučoriedka stálozelená. Dobre sa tejto odrode darí aj v kontajneroch, na terase alebo na balkóne. Táto odroda je odolná voči mrazu a nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť ohľadne strihania a rezu. Vhodná poloha je slnečná až polotieň, vyžaduje kyprivú a humóznu podu, a narozdiel od ostatných odrod vyžaduje vyššiu ph-hodnotu do 6. najlepšie podu pre Rhododendróny.  Rast je pomalší a kompaktný, kríkovitý do 100cm. Kvet je biely až ružovo-červený. Je samoopelivá. Plody su svetlomodré, veľké a s veľmi príjemnou chuťou. Zrelosť je neskoršie, v júli až auguste, není stále ale do niekoľkých týždňov rozdelená.

Ovocinárstvo

Ďalšie sekcie

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Nové ovocné odrody

Tento rok uvádzame tzv. Rodinné stromy, kde na jednom rastie viac druhov a odrôd. Viac sa dozviete TU.

OTVORENÉ CEZ ZIMU.

V zimnom období od 1.12.2017. do 28.2.2018. si treba nákup vopred dohodnúť na tel.č. 0903 433 033 alebo cez mail kvety@klivia.com

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ OVOCNÝ STROMČEK PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.