Schizandra čínska

cenník

Ovocná liana. schizandra-chinensis

Jeden z najmenej docenených ovocných druhov.
Okrem estetického účelu, ktorý rastliny spĺňajú,
je schizandra ovocninou s výnimočne veľkou nutričnou hodnotou.
Jej plody sa využívajú najmä na spracovanie.


Patrí do rodu Schisandra, ktorý zahŕňa 25 druhov lián rastúcich v trópoch a subtrópoch Ázie a Severnej Ameriky. V Rusku rastie na Ďalekom východe v cédrovo-široko-listnatých a široko-­listnatých lesoch madžuského typu, v oblasti Primoria, Prlamuria a na juhu Sachalinu. Vyskytuje sa v Číne, na Kórejskom polostrove a v Japon­sku. Rastie prevažne na dobre drenážovaných hlinitopiesočnatých pô­dach, vo výške 200-500 m n. m. V ranom veku je tieňomilná, plody sa vytvárajú pri dobrom osvetlení. U nás je pomerne málo rozšírená a nedocenená.

BIOLOGICKÉ VLASTNOSTI A PESTOVATEĽSKÉ POŽIADAVKY

Trváca drevnatejúca liana so silnými monopodiálne sa rozkonárujúcimi výhonmi. Dosahuje dĺžku 10-12 m. Výhony rastú zo sympodiálnych sivohnedých stolónov, vyrastajúcich z koreňového kŕčika v hĺbke 10-15 cm. Sú ľavotočivé. Listy sú striedavé, zúbkaté, mierne dužinaté, na líci zelené, na rube svetlejšie. Rastlina je jednodomá, s oddelenými kvetmi obidvoch pohlaví. Súplodie je strapcovité, zložené zo 4-40 šťavnatých, jas­nočervených bobúľ. V každej bobuli sú 2-3 semená obličkovitého tvaru. Vyžaduje si bežné poľné podmienky na pestovanie.

VYUŽITIEV dužine plodov sa zistili kyseliny (citrónová, jablčná, vín­na), cukry, bielkoviny, vitamín C. Obsah kyseliny citrónovej a jablčnej sa približuje ich obsahu v citróne. Zistili sa tiež látky typu vitamínu B a P a dokázali sa antokyány a cukry. V semenách sa nachádza väčšie množstvo silice. Ďalej obsahuje terpenické látky - schizandrol a schizandrín, ktoré jej dodávajú charakteristickú vôňu pripomínajúcu citrón, vitamín E a tuk. Významný je obsah minerálnych solí, najmä K a Ca, ďalej S, Mg, Na, P, Fe, Mn, Ni a Cu. Hlavnými účinnými látkami sú lignany, ktoré sa nachádzajú v koreňoch, stonkách, ale predovšetkým v semenách. Rastlina neobsahuje alkaloidy a glykozidy. Z plodov sa získavajú dve drogy - Fructus schisandrae chinensis a Se­men schisandrae. V Rusku z nich vyrábajú galenické prípravky. V súčas­nosti sa používa Tinctura schisandrae ako stimulans a tonikum. V Číne sa používa ako adaptogénny kompozitný prípravok shengmai - injekcie, roz­tok a prášok. "DDB capsulae - Xian Nong Tan Brand" sa využíva ako hepatoprotektívum. Z plodov sa pripravuje liečivé víno, pre potravinár­sky priemysel boli odporúčané aj ako farbivo. V domácich podmienkach sa vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínov a minerálov využívajú najmä ako prirodzený a najmä čisto biologický multivitamínový a multiminerálny doplnok stravy. Táto vitamínová bomba je prirodzenou prevenciou proti chrípke a nachladnutiu. Nezanedbateľný význam má aj estetické hľadisko, nakoľko táto popínavá liana je veľmi elegantná. Jesenná prítomnosť plodov silne podfarbuje jej atraktivitu, úžasná kombinácia okrasnej a úžitkovej formy.

Ing. Marián Komžík

Pozn. V tomto texte boli využité úryvky z knihy Menej známe ovocné a tonizujúce rastliny /Hričovský, I. a spol/.

Ovocinárstvo

Ďalšie sekcie

UPOZORNENIE SVIATOK.

PIATOK 15.9.2017. BUDE OTVORENÉ OD 9,00 DO 12,00 HOD.

ZÁSIELKY OBNOVENÉ.

Zásielková služba je ZNOVU V PREVÁDZKE.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

Nové ovocné odrody

Tento rok uvádzame tzv. Rodinné stromy, kde na jednom rastie viac druhov a odrôd. Viac sa dozviete TU.

Maďarské papriky

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ OVOCNÝ STROMČEK PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Prečítajte si

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov.

Namočenie nového stromčeka pred vysadením.

Rez koreňov nového stromčeka pred vysadením.

Vykopanie jamy pred vysadením výpestku.

Zasadenie so zaliatím nového stromčeka.

Rez koruny stromčekov pri vysádzaní.